Z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera warto zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Internet to współcześnie podstawowy środek do komunikacji, biznesu, rozrywki a wpływ nowych technologii rozciąga się na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Niestety korzystanie z jego uroków w sposób beztroski, pozbawiony refleksji może mieć negatywny wydźwięk w naszej przyszłości.
Warto pamiętać, że dodane przez nas lub innych informacje np. ukazujące nas w niekorzystnym świetle, za sprawą czarodziejskiej różdżki nie znikną. Treści zazwyczaj są obecne tak długo aż zostaną usunięte z serwera strony, na której się znajdują. Nierzadko bywa, że ktoś nie może znaleźć zatrudnienia z racji tego, co kiedyś opublikowano w związku z nim w Internecie. Dbajmy o naszą prywatność, nie zapominajmy, że wszystko co udostępniamy w świeci w niej pozostaje. Pamiętaj to Ty określasz kim jesteś w sieci, to Ty możesz kontrolować co można w niej znaleźć na Twój temat.
Korzystajmy z zasad krytycznego myślenia, zastanówmy się na chwilę nim klikniemy „obserwuj” czy „lubię to”. Unikajmy treści, które źle na Nas wpływają - jeśli budzą negatywne emocje lub zaśmiecają Naszą przestrzeń, porostu usuńmy je. Korzystajmy z gier adekwatnych do wieku, np. na podstawie oznaczeń PEG. PEGI (Pan European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych.
Reagujmy na Cyberprzemoc – polubienie komentarza hejtera jest hejtem a słowa mają moc, potrafią zrujnować poczucie własnej wartości, poczucie sprawczości. Hejt i Cyberprzemoc to doskonała odżywka dla depresji.
O wszystkich wątpliwościach i podejrzeniach informujmy zaufane osoby. Dbajmy o siebie i innych zarówno w rzeczywistym jak i wirtualnym świecie.
Przydatne linki:
https://www.youtube.com/watch?v=XMcr2-Ke3I4
https://mazowiecka.policja.gov.pl/.../84291,Niebezpieczne...